Pompa ciepła - ekologiczne rozwiązanie na długie lata

Pompa ciepła to pro ekologiczne urządzenie którego celem jest ogrzewanie domu. Aby spełnić swoją funkcję pompa ciepła pobiera ciepło pochodzące z otoczenia na przykład z gruntu lub powietrza i przekazuje je do górnego źródła w postaci instalacji grzewczej

Pompa ciepła jak działa?

Zmiana temperatury w przyrodzie zawsze zachodzi w kierunku od cieplejszego do zimniejszego punktu. Pompa ciepła jest jednak w stanie obejść ten warunek poprzez pewien ciekawy zabieg. Za jego pomocą możliwe staje się przenoszenie ciepła w kierunku przeciwnym czyli od chłodniejszego do cieplejszego. Na czym ten fenomen się opiera? Otóż funkcjonuje on na bliźniaczej zasadzie jak klasyczna lodówka. Zamiast jednak usuwać ciepło z wnętrza i przekazywać je na zewnątrz następuje proces odwrotny, którego efektem jest przekazanie energii w postaci ciepła. Pompy ciepła korzystają z efektu znanego w fizyce jako efekt Joule’a-Thomsona.

jak działa pompa ciepła

Aby pompa ciepła mogła funkcjonować należy wyróżnić trzy główne elementy. Jest to pobieranie energii ze środowiska, pompa zmieniająca odzyskane ciepło z otoczeni w użyteczną energię oraz system przechowywania i dystrybucji, który rozprowadza zgromadzone ciepło w mieszkaniu. Przyjrzyjmy się jak dokładnie odbywa się cała ten cykl. Otóż w systemie źródła ciepła znajduje
się ciesz która absorbuje ciepło z otoczenia ( może to być grunt lub woda gruntowa ) i następnie transportuje je do pompy ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje swój własny obieg w którym krąży czynnik chłodniczy. W parowniku dochodzi do przekazania energii z pierwszego obiegu do tego w obiegu czynnika chłodniczego. 

W efekcie takiego działania następuje odparowanie czynnika chłodniczego. Wytworzona para pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi poziom temperatury chłodzącego czynnika. W kolejnym wymienniku ciepła ( skraplaczu ) nagrzany czynnik pod postacią gazu jest skraplany i w ten sposób oddaje ciepło. Skroplony w ten sposób czynnik chłodniczy wędruje do zaworu rozprężonego gdzie zmniejsza się ciśnienie a on sam zmienia swój stan skupienia z parowego na ciekły. Natomiast w samym budynku mieszkalnym zlokalizowana jest instalacja grzewcza oraz zasobniki do magazynowania ciepła. Tam czynnikiem grzewczym jest woda, która przejmuje ciepło które uprzednio czynnik chłodniczy oddał w skraplaczu. Ogrzana woda trafia do kaloryferów lub też ogrzewania podłogowego.

Z czego składa się pompa ciepła?

 • wymiennika, jego głównym zadaniem jest pozyskiwanie ciepła,
 • sprężarka,
 • wymiennik do oddawania ciepła,
 • zawór rozprężony.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

 • Powietrzna pompa ciepła
 • Gruntowa pompa ciepła
 • Pompa ciepła powietrze woda

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła w swoim domu?

 • Pompa ciepła w zależności od modelu może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku lub może współpracować z dodatkowymi urządzeniami – łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może również współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe.
 • Jedną z głównych zalet pompy ciepła jest to, że można ją wykorzystać do produkcji chłodnego powietrza w najgorętsze dni lata i dużej ilości ciepła w mroźne zimowe miesiące. Pompa ciepła zapewnia komfort przy każdej pogodzi
 • W porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania np. elektrycznego czy gazowego, pompy ciepła stanowią doskonałą wartość pod względem inwestycji i ekonomicznego użytkowania.
 • Dzięki możliwości dostosowania do praktycznie każdego rodzaju budynku pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w domach i firmach w całej Polsce.
 • Instalacja pompy ciepła daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za energię, co czyni je tak atrakcyjnym rozwiązaniem. Dodatkowo w przyszłości pompy ciepła będą zasilane wyłącznie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii tzw. „zielonym prądem”. Naszym klientom oferujemy rozwiązania kompleksowe –  instalację fotowoltaiczną i pompa ciepła zasilana prądem słonecznym– niemal darmowe ogrzewanie.
 • Długa żywotność urządzenia do 50 lat – zapewnia naszym klientom spokój i komfort na całe lata.
 • Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi. Obsługa urządzenia ogranicza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkownika.
 • Koniec z szukaniem dobrej jakości paliwa w dobrej cenie, czysta oszczędność czasu, pieniędzy i miejsca.
 • Instalacja pompy ciepła jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Pompa nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery.

Czy wiesz, że

Co siódmy nowobudowany budynek w Polsce ogrzewany jest pompą ciepła.
Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane jest z jego ogrzewaniem, dlatego inwestycja w pompę ciepła jest jednym z najlepszych sposobów na ich obniżenie.

Pompa ciepła koszt inwestycji

Słysząc o pompie ciepła wielu klientów zaczyna zgłębianie tego tematu od jego kosztów. Jest to oczywiście w pełni zrozumiałe. Wszyscy szukamy bowiem oszczędności, jeżeli tylko istnieje takowa możliwość. Należy więc jasno powiedzieć, że zakup pompy ciepła to stosunkowo duży wydatek. Na całe szczęście dzięki dostępnym opcjom dofinansowania z programu Czyste Powietrze oraz wysokiej stopie zwrotu jest to inwestycja, która najzwyczajniej w świecie się opłaca. Patrząc na obecne ceny pomp ciepła oraz biorąc za przykład przeciętnej wielkości dom można przyjąć, że koszty poniesione na zakup pompy ciepła zwrócą się w przeciągu 5 do 10 lat. Jest to znakomity rezultat! Żadne inne rozwiązanie nie wypada tak dobrze pod względem ekonomicznym.

koszt inwestycji pompa ciepła

Koszty instalacji pompy ciepła

Pompy ciepła to raczej droższa inwestycja w porównaniu do innych urządzeń grzewczych. Dobrą, markową pompę typu woda, powietrze możemy kupić za 20 tys. i w tych przypadkach nie ma już kosztu źródła dolnego. Różnice cen jednak są bardzo zróżnicowane. W przypadku pomp gruntowych to również cena ok. 20 tys., ale w tym przypadku niezbędna będzie jeszcze instalacja po stronie źródła dolnego, a te zaczynają się od kilku tysięcy.

Pompa ciepła z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w kwestii uzyskiwania ciepłej wody i ogrzewania domu. Jest to jeden z najoszczędniejszych, najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów uzyskiwania ciepła.

Instalacje pomp ciepła - wymagania

Jakie są wymagania odnośnie instalacji pompy ciepła? Otóż jeżeli rozważamy zakup pompy ciepła wewnętrznej należy uwzględnić przewidzianą przez producenta danego modelu minimalną kubaturę pomieszczenia gdzie zlokalizowana będzie pompa. Wartość ta zależeć będzie w głównej mierze od rodzaju jak i też ilości czynnika w układzie chłodniczym. Należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych ponieważ gwarantują one bezpieczeństwo ciągłej pracy pompy.

W przypadku pomp ciepła powietrze-woda należy natomiast uwzględnić, że w przypadku panujących w naszym kraju warunków klimatycznych instalacja może wymagać uwzględnienia dodatkowego źródła ciepła jak grzałka elektryczna czy też kocioł grzewczy ( w przypadku instalacji w modernizowanych budynkach ). Trzeba bowiem pamiętać, że pompa tego typu może efektywnie działać tylko w pewnych przedziałach temperatury zewnętrznej.

Czy opłaca się instalować pompę ciepłą?

Jest to dość duży koszt inwestycyjny. Jednak przyniesie spodziewane rezultaty, jeśli zostanie odpowiednio dobrana do specyfikacji budynku. Może być samodzielnym, głównym źródłem ogrzewania domu lub współpracować, współistnieć z dodatkowym urządzeniem np. kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe.

Instalacja pompy ciepła krok po kroku

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze które stosuje się w nowych jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecane są jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła będzie również godną uwagi alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku. Jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja.

Wydajność pompy ciepłą oraz dobór parametrów

Moc pompy ciepła jest zmienna i zależy od temperatury zarówno źródła dolnego, jak i górnego. Spada tym bardziej im większa jest różnica temperatury pomiędzy nimi, a duża różnica oznacza, że pompa musi wykonać większą pracę, co za tym idzie zużyje więcej prądu. Pamiętajmy, że moc pompy powinna znaleźć się w dokumentacji i samo podanie mocy pompy np. tylko dla temperatury zewnętrznej niewiele mówi o jej rzeczywistych możliwościach i jest swoistym wprowadzeniem w błąd.

Pompy typu powietrze/woda, ich producenci deklarują utrzymanie mocy bez zmian do temperatury -15°C. Jednak znów co prawda moc tych pomp jest stała przy takiej temperaturze, ale sprawność maleje właśnie wraz z jej spadkiem. Urządzenie „da” zadeklarowaną temperaturę, więc nie musimy się martwić, że w domu będzie za zimno, bo temperatura zostanie utrzymana.

Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła?

 • pompa ciepła może działać efektywnie wtedy, gdy już istniejący system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania. Pompa dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi układami płaszyznowymi.
 • dom, w którym ma znaleźć się pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego, w przeciwnym wypadku jego wydajność może spadać.
 • przy niewielkiej działce najodpowiedniejsza będzie pompa typu powietrze lub woda.
 • montaż pompy będzie korzystny zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych.
 • można połączyć pompę z już istniejącym urządzeniem grzewczym.
 • dla każdego budynku muszą zostać dobrane indywidualne rozwiązania w postaci projektu, odpowiednio dobranej mocy oraz analizy termicznej.
 • przeprowadzenia audytu energetycznego.
 • projekt instalacji powinien zostać przygotowany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w zakresie sieci, instalacji urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła cena zakupu

Cena pompy ciepła w dużej mierze zależy od jej mocy. Moc natomiast musi być dostosowana do wielkości budynku i tego czy został on odpowiednio ocieplony. Można przyjąć, że cena dobrej pompy ciepła zaczyna się od 20 tysięcy złotych a kończy w okolicach 70 tysięcy złotych.

Na jakim etapie dobrać pompę ciepła?

Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie pompy do dopiero co projektowanego domu, w takim przypadku mamy szansę wybrać jeden z wariantów odpowiadając na pytania:

 • jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło,
 • czy pompa ma być samodzielna czy w układzie biwalentnym,
 • jaka jest temperatura źródła dolnego i górnego.

W przypadku, gdy dom już stoi możliwości są mniejsze, ale może warto np. docieplić budynek i kupić pompę o mniejszej mocy. To, o czym warto pomyśleć, to by nie oszczędzać na projekcie.

Zalety pomp ciepła:

 • darmowa energia z gruntu, wody lub powietrza,
 • brak emisji zanieczyszczeń do środowiska,
 • skuteczne działanie nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz,
 • możliwość kompilacji z instalacjami z ogrzewaniem podłogowym, jak również z grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania,
 • doskonała jakość z długą żywotnością,
 • brak konieczności składowania paliwa,
 • podczas budowy domu zwalnia z konieczności budowy komina,
 • brak konieczności doprowadzania gazu na działkę,
 • łatwa obsługa.