Klimatyzacja do domu i klimatyzacja do biura

Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące stają się coraz bardziej upalne. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z wysokimi temperaturami jest inwestycja w klimatyzator. Klimatyzacja w domu pozwala bowiem zapewnić optymalne warunki pod względem temperatury jak i też wilgotności powietrza. Co istotne klimatyzator nie jest już dobrem luksusowym. Ze względu na atrakcyjne ceny urządzeń nawet statystyczny Kowalski może sobie pozwolić na montaż klimatyzacji w swoim domu.

Warto w tym miejscu odnieść się do mitów na temat negatywnego wpływu klimatyzacji na zdrowie. Większość z nich wynika z błędów montażowych, niewłaściwej eksploatacji czy też brakiem konserwacji urządzenia. W przypadku prawidłowo wykonanej instalacji i użytkowania zgodnie z przeznaczeniem klimatyzacja może mieć wyłącznie pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Rodzaje klimatyzacji w mieszkaniu

 1. Klimatyzator przenośny – to opcja, do której nie potrzebujemy zgody, bo traktuje się go jak kolejny sprzęt zakupiony do domu. Jednak trzeba pamiętać, że jest on mniej efektywny niż stacjonarny. To rozwiązanie nie niesie ze sobą zbyt dużej skuteczności ze względu na ciepłe powietrze z zewnątrz oraz małej wydajności samego urządzenia. Może mieć formę ścienną, sufitową, kanałową, kasetową oraz stojącą.
Zalety przenośnego klimatyzatora:
   • możliwość swobodnego przekładania urządzenia,
   • zgoda administratora budynku nie jest potrzebna.
Wady przenośnego klimatyzatora:
   • raczej głośna praca urządzenia (wszystkie elementy odpowiedzialne za hałas znajdują się w pomieszczeniu),
   • niewielka wydajność urządzenia (najlepiej sprawdzają się w naprawdę małych pomieszczeniach),
   • konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz, by urządzenie działało poprawnie.

Cena urządzenia ok. 1000-1500 zł.

 1. Klimatyzator wyposażony w dwie rury, z których jedna odprowadza, a druga doprowadza powietrze do skraplacza. Stwarza to możliwość oddalenia od siebie rur, dzięki czemu zasysane powietrze nie jest gorące. Wybierając tę opcję można zastosować również osłonę okienną, która wyposażona jest w specjalny otwór na rurę, co sprawia, że usuwane powietrze nie wraca do budynku.
 2. Klimatyzator monoblokowy – jest przede wszystkim głośny, co zdecydowanie wpływa negatywnie, przegrywa z urządzeniem typu split, które na rynku dostępny jest również w wersji przenośnej. I w tym przypadku nie ma możliwości zamknięcia okna, gdyż przeszkadzają w tym elastyczne rury, które łączą jednostki.

Klimatyzacja Split - najczęściej wybierane rozwiązanie

Najpopularniejszą opcją dla mieszkań w blokach, jest schładzanie wybranego pomieszczenia, w którym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. System split składa się z dwóch jednostek ze sobą połączonych: zewnętrznej i wewnętrznej. Jego zaawansowaną opcją jest multi-split, który daje możliwość podłączenia do jednego urządzenia zewnętrznego kilku jednostek wewnętrznych, co sprawia, że możliwe jest chłodzenie kilku pomieszczeń. Wszystkie elementy emitujące jakiś hałas umieszczone są na zewnątrz. Montaż urządzeń wewnętrznych nie stwarza żadnych problemów, natomiast zewnętrzne powinny być poprzedzone odpowiednimi procedurami. Należy pamiętać, że instalacja klimatyzatora na zewnątrz nie jest zabroniona, ale może być kłopotliwa w zależności od panujących warunków.

Z powodu tego, że pewnie przestrzenie w blokach są częściami wspólnymi mieszkańców jakiekolwiek prace mogą się rozpocząć dopiero po uzyskaniu zgody uprawionych organów jak i współwłaścicieli. Najłatwiej jednostkę zewnętrzną klimatyzacji umieścić na balkonie (na posadzce, rzadko bywa wieszana), nie wymaga to wtedy dużej ingerencji w budynek i nie przeszkadza innym. Problem pojawia się, gdy balkonu brak, wtedy należy zamontować urządzenie na ścianie, a reszta przestrzeni, również wspomniana ściana klasyfikowana jest jako wspólna i wszelka ingerencja wymaga zgody administracji. Kolejny problem przy montażu pojawia się, gdy jednostka klimatyzacji ma zostać zamontowana na wyższym piętrze, wtedy konieczne jest wynajęcie podnośnika, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. W momencie, gdy nie ma zgody na ingerencje na budynku pojawia się opcja umieszczenia jednostki na dachu, a cała instalacja musi zostać przeprowadzona w przewodzie kominowym.

Montując jednostkę wewnętrzną na ścianie balkonu pozwalamy na zmniejszenie długości przewodów, oraz związanych z tym prac. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie klimatyzatora na krótszej ścianie, co zapewni lepszy ruch powietrza w całym pomieszczeniu po jego długości.

Zalety klimatyzatora split:
   • cicha praca (element generujący hałas znajduje się na zewnątrz),
   • efektywność na wysokim poziomie (wysoki komfort w upalne dni, pod warunkiem, że dobierzemy klimatyzator o odpowiedniej mocy w stosunku do wielkości pomieszczenia),
   • w okresie zimowym możemy ogrzewać pomieszczenie.
Wady klimatyzatora split:
   • konieczne jest montowanie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub balkonie.
Cena klimatyzatora split:
   • urządzenie ok. 2000 zł.,
   • montaż ok. 700-1000 zł.

Jeśli kupujesz klimatyzator od razu z montażem możesz liczyć na obniżony VAT do 8%

Klimatyzacja w biurze

Należy pamiętać że tak jak w przypadku domu i mieszkania jak i w biurze, jeśli urządzenie zostanie źle dobrane do warunków panujących w lokalu, automatycznie będzie za mało wydajne. Rezultatem złego doboru będą wyższe koszty eksploatacji, a co za tym idzie inwestycja stanie się nieopłacalna, a przecież z założenia miała właśnie wprowadzić komfort i oszczędności.

Co należy określić przed podjęciem decyzji?
 • kształt, rodzaj i liczbę pomieszczeń, które mają być ochładzane/ogrzewane w zależności od pory roku,
 • metraż biura, w którym ma znaleźć się klimatyzator,
 • miejsce zamontowania urządzenia,
 • stopień nasłonecznienia pomieszczenia,
 • liczbę pracowników, którzy przebywają w pomieszczeniu,
 • liczbę sprzętów AGD i RTV, które również mają wpływ na pracę klimatyzatora,
 • lokalizację pomieszczenia,
 • pozycję i powierzchnię okien.

Należy pamiętać, że zupełnie inne urządzenie sprawdzi się w małym biurze, a zupełnie inne w biurze typu open space. Im większy lokal chcemy ochłodzić/ogrzać tym urządzenie o większej mocy powinniśmy wybrać.

Nie można pomijać kwestii dotyczącej nasłonecznienia pomieszczenia, im bardziej nasłonecznione miejsce tym klimatyzator o większej mocy jest niezbędny. Ta sama zasada sprawdza się, gdy w biurze jest spora ilość sprzętu ADG i RTV, tego typu urządzenia wytwarzają podczas pracy ciepło, więc znów potrzebna jest większa moc.

Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni?
 • powierzchnia ok. 20-30 m2 to 2,5 kW,
 • powierzchnia ok. 30-40 m2 to 3,5 kW,
 • powierzchnia ok. 40-60 m2 to 5,0 kW,
 • powierzchnia ok. 60-90 m2 to 7,0 kW,
 • powierzchnia powyżej 90 m2 to 10 kW.

Wybierając do schładzania biura klimatyzator o zbyt małej mocy niż to zaleca producent, musimy brać pod uwagę, że wydajność urządzenia znacząco się zmniejszy. Efektem tego będzie pobieranie większej ilości prądu, by pomieszczenie odpowiednio zostało schłodzone/nagrzane. W niektórych przypadkach takie „nadużycie” może skutkować skróceniem przydatności urządzenia do użycia.

Najlepsze klimatyzatory do biura:
 • typu split (ścienne, podłogowo-sufitowe, kasetonowe, kanałowe), wyróżniają się cichą pracą, wysoką skutecznością i z biegiem lat coraz atrakcyjniejszym dla oka designem.
 • klimatyzatory kanałowe, dostarczają powietrze przez przewody wentylacyjne. Jest to opcja dla szukających urządzenia, które będzie dyskretne, nie będzie rzucać się w oczy. Jedyny minus przy decydowaniu się na taką opcje to ten, iż na takie urządzenie należy zdecydować się podczas fazy budowy lub generalnego remontu,
 • klimatyzatory ścienne, mają niewielkie rozmiary, więc nie dominują w przestrzeni. Zazwyczaj montowane w odległości ok. 20 cm od sufitu. Są bardzo proste w obsłudze, mają cichy tryb pracy, efektywnie chłodzą zarówno małe, jak i duże pomieszczenia biurowe,
 • klimatyzatory konsolowe, jednym z kluczowych udogodnień jest ich wygodne umiejscowienie, ponieważ montowane są pod oknami oraz w pomieszczeniach ze skosem. Wyróżniają się wysoką wydajnością, a przy tym niskim zużyciem energii. Efektywnie chłodzą i nagrzewają pomieszczenie, a co więcej, robią to w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkową zaletą jest możliwość wybrania urządzenia w naprawdę ciekawej opcji designu.
 • typu multi-split, możemy wykorzystać je do schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach naraz. Jednak w przypadku tych „jednostek” zasada działania montażu jest nieco inna. Tutaj mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną, do której podłączamy pozostałe urządzenia (wewnętrzne) – i w ten sposób powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń. Wybór tego rodzaju klimatyzatora rekomendowany jest w sytuacji, gdy z powodu ograniczonej powierzchni nie możemy zainstalować kilku zewnętrznych jednostek, a chcemy klimatyzować więcej niż jedno pomieszczenie. Dodatkowym atutem jest to, że każdą jednostką można sterować indywidualnie i dostosowywać temperaturę do konkretnego pomieszczenia i potrzeb pracowników,
 • klimatyzatory przenośne, jako jedyne nie wymagają montażu, są mobilne i mają bardzo niskie ceny, ale to chyba ich jedyne atuty. Pracują zdecydowanie głośniej od klimatyzatorów split oraz multi-split, zazwyczaj gabarytowo są też większe, więc zajmują więcej miejsca. Całe powietrze musimy odprowadzać z niego na zewnątrz czym pomagają specjalne uszczelki okienne. Montuje się je łatwo do ramy okiennej i przez nią puszcza rurę odprowadzającą powietrze. Jednak jest to dla niektórych rozwiązanie uciążliwe i zdecydowanie mniej skuteczne, jeśli do schłodzenia mamy większe pomieszczenie.

Klimatyzatory typu split i multi-split to uniwersalne rozwiązanie dla różnego rodzaju pomieszczeń biurowych. Niski poziom hałasu, wysoka wydajność, optymalne koszty eksploatacji, mniejszy rozmiar w porównaniu do urządzeń przenośnych oraz designerski styl, jako niebanalna ozdoba do biura. Oczywiście koszt zakupu takiego urządzenia jest wyższy od klimatyzatorów przenośnych.

Klimatyzator biurowy – dlaczego warto zainwestować?

 • stworzenie warunków sprzyjających efektywnej pracy (upalne i zbyt niskie temperatury zdecydowanie nie sprzyjają skupieniu, wysiłkowi intelektualnemu, efektywnej czy kreatywnej pracy. Praca nie powinna się odbywać w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi powyżej 26°C lub poniżej 18°C
  – te warunki określone są przepisami prawa. Klimatyzator zapewni optymalną oraz komfortową dla zdrowia i samopoczucia temperaturę. Zbyt wysokie temperatury szkodzą nie tylko ludziom, ale i sprzętom elektronicznym, które dodatkowo wytwarzają ciepło) 
 • zdrowsi i wydajniejsi pracownicy (niedostosowana temperatura może narazić pracowników na przeziębienia, pojawienie się alergii. Klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i filtrują powietrze, czego efektem jest eliminacja szkodliwych drobnoustrojów, pyłków oraz kurzu. Urządzenia, by właściwie dbać nie tylko o temperaturę, ale i o jakość powietrza muszą być odpowiednio konserwowane i regularnie sprawdzane),
 • mniejsza wilgotność powietrza (praca w zbyt dusznym pomieszczeniu nie należy do przyjemnych, poczucie braku powietrza nie sprzyja pracy),
 • łatwość w obsłudze (stwarza możliwość zarządzania temperaturą w pomieszczeniu przez jakiegokolwiek pracownika),
 • większy komfort dla klientów (klimatyzacja to zdecydowanie atut, dzięki niej odwiedzający twoją firmę klienci będą się czuć komfortowo i w pełni będą mogli skupić się na tym, co masz im do zaoferowania).

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu, postaramy się na wszystkie wyczerpująco odpowiedzieć.

 

Pozytywny wpływ klimatyzacji na zdrowie.

Dobrze zamontowana klimatyzacja pozwala zapobiec bólom mięśni, przeziębieniom, które pojawiają się z powodu przeciągów, a nie chłodzenia z klimatyzacji.

Klimatyzacja do mieszkania

Parametry mające duże znaczenie:

 • możliwość regulacji temperatury,
 • tryb grzewczy,
 • poziom hałasu,
 • automatyka,
 • filtry powietrza,
 • opcje sterowania,
 • nawilżanie powietrza.

Do niedawna na rynku polskim najpopularniejszymi modelami klimatyzatorów były te, które można było tylko włączyć i wyłączyć, jednak na chwilę obecną jest ich coraz mniej. Standardowe modele klimatyzatorów posiadają skokową regulację temperatury, którą ustawia się za pomocą pilota. Niektóre z tych urządzeń mają około trzech rodzajów obrotów wentylatora, jednak na rynku znajdziemy również rozwiązania z automatycznym trybem pracy, który samodzielnie dobiera najbardziej optymalną opcję prędkości obrotowej wentylatora a efektem ma być osiągnięcie zadanej temperatury. Opcją wartą uwagi podczas zakupu urządzenia jest klimatyzator z inwerterem, który schładza tylko taką ilość powietrza, na jaką jest zapotrzebowanie w danej chwili. Rozwiązanie to generuje nawet do 40% oszczędności energii. W obecnie stosowanych klimatyzatorach standardem jest również tryb grzania. Takie połączenie pozwala wykorzystywać klimatyzator cały rok, gdzie latem możemy chłodzić pomieszczenia, natomiast zimą dogrzewać a mniejszą przestrzeń nawet całkowicie ogrzewać.

 

Montaż klimatyzacji

Jak przedstawiają się koszty montażu klimatyzacji? Otóż można przyjąć, że cena takiej usługi zaczyna się powyżej tysiąca złotych. Dużo zależy tutaj jednak od sposobu montażu. Prosty montaż przy ścianie wiąże się oczywiście z najniższymi kosztami. W takim przypadku jednostka zewnętrzna klimatyzatora montowana jest po przeciwnej stronie ściany. W innych przypadkach dodatkowe koszty będą wiązać się z długością instalacji, rodzajem mocowań czy też wysokości na jakiej znajdować ma się zewnętrzna część klimatyzacji.

korzyści z prawidłowo zamontowanej i serwisowanej klimatyzacji

Jak wybrać miejsce montażu klimatyzacji?

Co jest ważne przy montażu? W końcu jest to długofalowa inwestycja, więc poza wybraniem dogodnej lokalizacji, która pozwoli na prawidłową pracę urządzenia warto zwrócić też uwagę na to, by nie wpływała ona negatywnie na wystrój wnętrza ani tym bardziej, żeby nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu. Klimatyzacje typu split najczęściej umieszczane są pod sufitem, ponieważ to w tym miejscu dochodzi do pomieszania powietrza chłodnego z gorącym. Aby klimatyzacja działała właściwie

nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na miejsce, w którym najczęściej przebywają domownicy. Na dobre działanie klimatyzacji wpływa również umieszczenie jej w odpowiednim miejscu, a dokładniej przestrzeń pomiędzy nią a np. sufitem ok. 20 cm oraz pozostawione miejsce po bokach ok. 30 cm, dzięki temu strumienie powietrza nie będą blokowane. Powietrze wywiewane nie może mieć na swojej drodze przeszkód w postaci urządzeń elektrycznych czy mebli. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie klimatyzatora na ścianie blisko okna, oczywiście jeśli jest to możliwe.

Instalowanie klimatyzacji w bloku

Jedną z możliwości jest montowanie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku,  jest jednak wymagane, by inwestor spełnił określone warunki. Na szybkie nagrzewanie się pomieszczeń wpływ mają: ścian szczytowa, która nagrzewa się od słońca, nieosłonięte okna o dużej powierzchni, nieduża kubatura pomieszczeń. Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja stosowana była jedynie w biurach i dużych budynkach, jednak spadające ceny spowodowała, że instalowane są również wśród mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkańców bloków.

To że klimatyzacja ma negatywny wpływ na zdrowie jest mitem, jak i to że jest głośna czy koszty eksploatacji są wysokie. Klimatyzacja jak wszystko inne ma swoich zwolenników i przeciwników. Odpowiedni dobór klimatyzatora do mieszkania powinien być oparty na takich samych zasadach jak w domu jednorodzinnym. Najważniejszym elementem na co należy zwrócić uwagę to moc jaki to jakie wymagania klimatyzacja ma spełniać i oczywiście jej cena.

Klimatyzacja - dlaczego zgoda administracji budynku jest niezbędna?

Jeżeli mieszkanie jest własnościowe to po co zgoda ? Ponieważ własność dotyczy tylko mieszkania, a zarówno balkon, jak i elewacja są częścią wspólną, więc wszystkie zmiany muszą być konsultowane z zarządcą budynku lub administratorem. Jak uzyskać zgodę? Należy złożyć wniosek, w którym zawarty zostanie projekt instalacji, poziom generowanego hałasu przez urządzenie, które ma zostać zamontowane, jego wymiary oraz dokładne miejsce montażu. Bywa, że koniecznym wymogiem są również zgody sąsiadów.

Korzystny wpływ na zdrowie jest zależny od prawidłowego montażu klimatyzatora, ponieważ poprawia on jakość powietrza w domu, a to z kolei bezpośrednio wpływa na lepsze samopoczucie.

 

Ile kosztuje klimatyzacja?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła się z luksusem na który stać wyłącznie nielicznych. Rozwój technologii sprawił jednak, że zakup klimatyzatora to inwestycja nie wymagająca zbyt dużego wkładu finansowego. Prosty model klimatyzatora można kupić już od około dwóch tysięcy złotych. Warto oczywiście pokusić się o zakup lepszego urządzenia, które będzie posiadać wyższą efektywność energetyczną ( same koszty klimatyzacji można zredukować gdy posiadamy instalację fotowoltaiczną w domu ).

Użytkowanie klimatyzacji wcale nie musi być drogie

Koszty instalacji klimatyzacyjnej są obecnie niższe niż kilka lat temu, ma na to wpływ rosnąca konkurencja instalatorów oraz zmniejszające się koszty związane zakupem samego urządzenia. Klimatyzacja do prywatnego użytkowania to koszt ok. kilku tysięcy, więc nie dziwi fakt, że na taki wydatek stać coraz więcej osób. Koszty uzależnione są od producenta, funkcji oraz mocy urządzenia. Oczywiście najtańsze klimatyzatory można znaleźć w sklepach internetowych, jednak wtedy trzeba na własną rękę szukać montażysty. Sama cena urządzenia nie jest pełnym kosztem. Warto postawić na markę, firmę, która poza sprzedażą zajmuje się również montażem, wtedy mamy pewność, że klimatyzacja została prawidłowo zainstalowana i uruchomiona. Cena montażu to zazwyczaj kilkaset złotych. I co równie istotne, nieprawidłowy montaż bardzo często kończy się utratą gwarancji producenta.

Poza cenami zakupu i montażu należy pamiętać, że pozostają jeszcze koszty eksploatacji poszczególnych urządzeń. Ile więc będzie kosztowało używanie klimatyzacji? Na pewno trzeba liczyć się z podwyższeniem rachunków za energię ( chyba, że korzystamy z takich rozwiązań jak panele fotowoltaiczne ).

elektryczną. Dokładne określenie kosztów jest możliwe dopiero po zapoznaniu się z mocą urządzenia kW, aktualną ceną prądu oraz poborem energii przez daną jednostkę w kWh, ważny jest również czas pracy klimatyzacji. Trzeba również pamiętać, jak ważne jest regularne czyszczenie jednostek. Pobór energii uzależniony jest od modelu urządzenia.

Klimatyzator podnosi komfort pracy

Klimatyzator powinien być na ile to możliwe po prostu cichy, bo znaczna część pracowników najefektywniej pracuje jednak w ciszy. Wśród aktualnie znajdujących się na rynku klimatyzatorów najcichszą opcją są te o poziomie głośności 16 dB.


Koszty eksploatacji klimatyzatorów!

Poza zakupem i montażem, które należą do kosztów jednorazowych mamy również te, które są regularne, a mianowicie:

 • uzupełnienie czynnika chłodniczego ok. 100 zł. rocznie,
 • koszt serwisowy, w tym odgrzybianie ok. 250-300 zł. rocznie,
 • pobór prądu, ok. 150 zł. miesięcznie,
 • w przypadku tańszego klimatyzatora, który może ulec szybkiej awarii należy doliczyć również koszty serwisowania, trudne do określenia.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

 • wielkością pomieszczenia,
 • głośnością pracy urządzenia (szczególnie przy urządzeniu przenośnym, praca urządzenia może się różnić w zależności od tego w jakiej wielkości przestrzeni się znajduje),
 • mocą, właściwa warunkuje odpowiedni efekt,
 • stopniem filtracji powietrza,
 • nawilżaniem i osuszaniem powietrza,
 • regulacją pracy urządzenia,
 • programatorem czasowym.
Komfortowe warunki dla człowieka w okresie letnim to?
Temperatura 23-26°C Wilgotność 40-60%.

Sprawność energetyczna klimatyzatora – na co zwracać uwagę?

Wybierając klimatyzację trzeba zwracać uwagę na dane zawarte w specyfikacji producenta oraz w ramach oszczędności na etykietę energetyczną. Aktualnie coraz więcej urządzeń na rynku ma naprawdę dobre parametry pracy, o których producenci mają obowiązek informować, więc można przy wyborze urządzenia liczyć na transparentność. Dostępne klasy energetyczne na rynku zaczynają się na A, a kończą na A+++.

Klimatyzacja kontra wentylacja

W praktyce klimatyzacja nigdy nie zastąpi wentylacji. To dwie różne instalacje, które pełnią też różne funkcje. Uzupełniają wzajemne działanie, jednak wentylacja jest priorytetowa i nie można z niej rezygnować na rzecz klimatyzacji. Jeśli do wentylacji zamontowano mechaniczne wspomaganie, koniecznie trzeba zadbać o to, żeby zatrzymać wentylatory na czas pracy klimatyzacji, w przeciwnym razie zwiększą się koszty eksploatacji ze względu na stale napływające przez wentylację ciepłe powietrze.

O czym należy pamiętać?

Klimatyzacja to nie tylko wybór, zakup, zgody, montaż i użytkowanie, to także regularne przeglądy i wymiany filtrów powietrza.

Działanie klimatyzacji!

Jeśli zastanawiasz się co za co odpowiada to już wyjaśniamy. Krążący w instalacji czynnik roboczy odpowiada za wymianę i schładzanie powietrza. Za obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz odpowiada obieg, który odbywa się pomiędzy parownikiem a skraplaczem.

Na rynku znajdziemy urządzenia:
 • wentylacyjno-chłodząco-ogrzewające,
 • wentylacyjno-chłodzące,
 • system pełnej klimatyzacji.
Klimatyzatory chłodząc-ogrzewające, które są już niemal standardem składają się z:
 • zaworu rozprężonego,
 • sprężarki,
 • nagrzewnicy parownika,