Elektrownia słoneczna jest bezpiecznym i wydajnym systemem, dzięki któremu otrzymujemy darmowy prąd z promieniowania słonecznego. Aby korzystać z darmowego prądu ze słońca w sposób bezpieczny i wydajny muszą zostać spełnione ważne wymogi dotyczące zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej, doboru odpowiednich komponentów i profesjonalnego montażu.
Z czego składa się system fotowoltaiczny?
Moduły fotowoltaiczne
Inaczej panele słoneczne – są to moduły zbudowane z ogniw krzemowych, w których zachodzi tzw .efekt fotowoltaiczny. Efekt fotowoltaiczny to proces, który generuje napięcie lub prąd elektryczny w ogniwie fotowoltaicznym pod wpływem światła słonecznego. To właśnie ten efekt sprawia, że panele słoneczne są użyteczne, ponieważ w ten sposób komórki w panelu przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Panele produkują w instalacji prąd stały. Aby móc go wykorzystać do zasilania urządzeń w swoim domu konieczne jest działanie inwertera/falownika.
Falownik, inaczej inwerter
To serce instalacji fotowoltaicznej. To urządzenie odpowiedzialne jest za konwersję prądu stałego z modułów fotowoltaicznych na prąd przemienny który możemy wykorzystać w sieci domowej . Rolą falownika, oprócz konwersji prądu jest również monitoring instalacji, wykrywanie błędów czy optymalizacja działania naszej instalacji. Profesjonalnie dobrany falownik posiada moc odpowiednią do mocy modułów fotowoltaicznych oraz jest odpowiednio skonfigurowany.
Licznik dwukierunkowy
Po montażu modułów fotowoltaicznych i zgłoszeniu instalacji do Operatora Sieci Dystrybucji u klienta następuje wymiana licznika na dwukierunkowy. Licznik ma za zadanie podliczać ilość energii pobranej i wysłanej do sieci publicznej. Wymiana licznika jest bezpłatna i przeważnie następuje w czasie 30 dni od odbioru instalacji.
System montażowy
Systemy do montażu modułów fotowoltaicznych są bardzo różnego typu i zapewniają możliwość montażu praktycznie na każdym rodzaju pokrycia dachowego, rodzaju dachu czy na gruncie. Nowoczesne systemy montażowe zapewniają jakość i bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej.
Okablowanie
Okablowanie instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa oraz wydajnego funkcjonowania instalacji PV. W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się specjalnie do tego przeznaczone kable solarne po stronie DC oraz przewody AC. Jest to element instalacji, do którego należy przyłożyć wagę równie mocno co do wyboru modułów czy falownika.
Teraz już wiesz jakie elementy wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej
Należy pamiętać, że wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej są równie ważne i należy zwracać uwagą na jakość komponentów oraz doświadczenie i uprawnienia firmy instalatorskiej.
Odpowiednio, indywidualnie dobrane elementy takie jak moduły, falownik, system montażowy sprawią, że fotowoltaika będzie bezpieczną inwestycją na dekady.