10 faktów o fotowoltaice !

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce co roku zyskują na popularności. Systemy fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów, którzy posiadają na ich temat coraz większą wiedzę.  Przedstawiamy dziesięć najbardziej niezwykłych faktów o fotowoltaice, oraz modułach słonecznych, o których nie każdy do tej pory jeszcze wiedział.

10 faktów o Fotowoltaice

  1. Promienie słoneczne dostarczają na Ziemię w ciągu jednej godziny tyle energii, ile ludzie na tej planecie zużywają w ciągu całego roku kalendarzowego!
  2. Efekt fotowoltaiczny został odkryty w roku 1839 przez  Alexandre Edmonda Becquerela – francuskiego fizyka
  3.  Polski naukowiec Jan Czochralski pochodzący z okolic Bydgoszczy w roku 1915 wynalazł metodę pozwalającą na krystalizowanie krzemu. Tenże naukowiec okrzyknięty został ojcem światowej elektroniki a „efekt Czochralskiego” jest używany do produkcji monokryształów krzemu po dzień dzisiejszy. Z monokryształów są budowane ogniwa fotowoltaiczne.
  4. Zanim światło dotrze do Ziemi przebywa drogę 90 mln mil w ciągu zaledwie 10 minut.
  5.  Liderem produkcji energii słonecznej jak i paneli fotowoltaicznych są Chiny.
  6. Krajem zajmującym trzecie miejsce pod względem produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych są Stany Zjednoczone
  7. Moduły słoneczne nie potrzebują bezpośredniego promieniowania słonecznego aby generować energię elektryczną. Potrafią to zrobić z rozproszonego światła, nawet w pochmurne dni.
  8. W ciągu 30 lat dachowy system paneli słonecznych przeciętnej wielkości może zmniejszyć zanieczyszczenie o 100 ton dwutlenku węgla.
  9. Przeciętny moduł fotowoltaiczny ma sprawność na poziomie 20 % co oznacza, że zmieni 20% światła słonecznego na energię elektryczną. Najlepsze moduły posiadają sprawność nawet na poziomie 23%
  10. Największa na świecie farma fotowoltaiczna została uruchomiona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej moc to 1180 MW.